Skitury – jakiego sprzętu potrzebujesz, aby zacząć?

wycieczka skiturowa

Skitury to w ostatnich latach coraz bardziej popularny rodzaj aktywności sportowej. Aby zacząć swoją przygodę ze skiturami należy, oprócz zadbania o swoją kondycję i sprawność, wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Skitury dzielą się na kilka rodzajów, a sprzęt do uprawiania tej pięknej dyscypliny występuje w wielu wariantach. Jak zatem dobrać odpowiedni ekwipunek? Co trzeba mieć na sam początek? O tym w dzisiejszym artykule.

Czy sprzęt narciarski (zjazdowy) nada się do skiturów?

Wiele osób zastanawia się, czy sprzęt narciarski można wykorzystywać podczas wycieczki skiturowej. Odpowiedź brzmi – nie. Dlaczego? Wiązania w tradycyjnych nartach nie są dostosowane do podchodzenia, ponieważ mocują całą naszą stopę – zarówno palce, jak i pięty mamy przypięte do narty. Natomiast wiązania skiturowe dają możliwość przypięcia jedynie przodu buta, a pięta pozostaje wolna, tak jak np. na biegówkach – co pozwala na swobodne podchodzenie pod górę. Podobnie jest w przypadku butów narciarskich; są one ciężkie i sztywno trzymają stopę narciarza. Natomiast buty skiturowe są znacznie lżejsze i dają możliwość zginania stopy w stawie skokowym podczas podchodzenia (na czas zjazdu blokuje się buta żeby lepiej „trzymał” stopę podczas jazdy). 

Reszta sprzętu narciarskiego – czyli kijki czy narty zjazdowe – są dużo cięższe niż sprzęt przeznaczony do wycieczki skiturowej górskiej, dlatego nie nadają się do uprawiania tego sportu. Warto tutaj nadmienić, że skitury dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od naszych celów. Jedni są nastawieni np. głównie na zjazdy poza trasą, inni wolą długie podejścia by budować wydolność, a same zjazdy nie są już dla nich tak istotne. Wyróżnia się trzy rodzaje skiturów:

  1. Freeride – krótkie podejścia np. z kolejki na pobliskie szczyty celem dokonania długiego zjazdu poza trasą. Tu potrzebny jest nieco cięższy i stabilniejszy ekwipunek.
  2. Klasyczny skituring, do którego sprzęt balansuje pomiędzy tym optymalnym do zjazdów a wystarczająco lekkim do podchodzenia. 
  3. Skirunning, czyli sportowy skitouring, który polega na podchodzeniu czy podbieganiu na nartach w znacznie szybszym tempie oraz na dynamicznych zjazdach. Tutaj sprzęt musi być ultra lekki oraz minimalistyczny.

Co składa się na podstawowy sprzęt skiturowy?

Aby wyruszyć w swoją pierwszą wycieczkę skiturową górską, należy posiadać podstawowy ekwipunek, który umożliwi bezpieczną i komfortową wspinaczkę oraz przyjemne zjazdy.

Narty

Są to specjalne narty, które muszą umożliwiać zarówno komfortowe podchodzenie, jak i zjazd. Są znacznie lżejsze niż klasyczne narty zjazdowe. Posiadają specjalne wiązania, które umożliwiają odpięcie pięty, by ułatwić podchodzenie. Różnią się w zależności od rodzaju aktywności skiturowej, którą dla siebie wybieramy.

Wiązania

Na czas podchodzenia przód buta przymocowany jest do narty tzw. pinami, czyli dwoma sztyfcikami po obu stronach przodostopia. Wiązania takie umożliwiają odpięcie pięty od nart, wspierając naturalny ruch podchodzenia. Na rynku jest wiele rodzajów wiązań, różnią się przede wszystkim wagą.

Foki

Pasy syntetycznej skóry, które umożliwiają podchodzenie pod górę na nartach. Bez fok narta będzie zsuwała się w dół. Przyklejenie ich do ślizgu narty zapewnia dobrą przyczepność do pokrywy śnieżnej oraz optymalne tarcie. 

Kije

Są lżejsze i dłuższe niż kije do narciarstwa zjazdowego. Zbliżone do kijów trekkingowych, które posiadają regulację długości kija. Na czas podejścia kije mają być ok 10cm dłuższe niż do zjazdu. 

Kask

Ochrona głowy podczas wspinaczki skiturowej i samych zjazdów to absolutna podstawa. Pod śniegiem przykryte mogą być kamienie, które mogą skutkować poważnym zranieniem podczas upadku.

Buty

Buty skiturowe są specjalnie zaprojektowane do wspinaczki. Od obuwia zjazdowego różnią się specjalną „wajchą”, która umożliwia poluzowanie stopy w stawie skokowym na czas podchodzenia. Na czas zjazdu ową wajchą blokujemy tzn usztywniany buta w stawie skokowym, by solidnie stabilizował stopę na czas szusowania w dół. Antypoślizgowa podeszwa chroni przed upadkiem podczas np. przepinania się z podejścia do zjazdu.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego skiturowca stanowi lawinowe ABC. Składają się na niego: detektor lawinowy wraz z łopatą i sondą. Cały taki komplet pozwala na odszukanie oraz wykopanie osoby przysypanej lawiną, zarazem umożliwia innym osobom namierzenie nas pod śniegiem w przypadku, kiedy to my będziemy ofiarami przysypania. 

Dodatkowym sprzętem, który jest przydatny do uprawiania skiturow są:

  • raki ( ich przydatność zależy od trudności terenu, w jaki wybieramy się na wycieczkę)
  • okulary przeciwsłoneczne
  • plecak umożliwiający mocowanie do niego nart

Nowy sprzęt skiturowy to spory wydatek, dlatego polecamy na początek wypożyczyć sobie sprzęt i wypróbować na pierwszych wycieczkach lub na naszym szkoleniu skiturowym to, co nam najbardziej pasuje. By zacząć swoją przygodę ze skiturami zachęcamy do spróbowania ich pod okiem fachowców i przewodników, dzięki którym nauczymy się podstaw tej pięknej dyscypliny i przede wszystkim zdobędziemy wiedzę jak robić to bezpiecznie. Skitury to dyscyplina górska, a to wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, zwłaszcza zimą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *