Jak szlifować technikę biegania po górach?

Technika biegania po górach różni się nieco od biegania na płaskim terenie ze względu na zmienne warunki i bardziej wymagający charakter. Należy jej przestrzegać, aby uniknąć ewentualnych potknięć, upadków i kontuzji. Jak biegać w górach, aby robić to w sposób efektywny i przede wszystkim bezpieczny? Zapraszamy do naszego dzisiejszego wpisu, aby poznać kluczowe wskazówki.

Utrzymywanie postawy i stabilizowanie sylwetki

Bieganie po górach to trening wymagający od sportowca stawiania krótszych kroków niż na płaskim terenie. Takie działanie pozwoli utrzymać równowagę na stromych stokach oraz zapobiec ewentualnemu upadkowi. Górskie bieganie wymaga lekkiego zgięcia nóg w stawach kolanowych – taka pozycja zapewnia lepszą adaptację do nierównego terenu. Dzięki temu można zmniejszyć szansę na nabawienie się kontuzji, a także efektywniej wykorzystać energię i co za tym idzie – zapewnić sobie lepszą wydolność. Równowagę utrzymuje się świadomą pracą mięśni, w szczególności core. Uczestnicząc w biegach wysokogórskich, należy trzymać stabilny tułów i unikać kołysania się na boki.

Odpowiednia praca rąk i nóg

Świadoma praca rąk i stóp odgrywa bardzo ważną rolę w bieganiu po górach. W trakcie treningu napinanie dłoni i palców czy zaciskanie pięści nie pomaga w efektywnym przemierzaniu tras, ponieważ powoduje większe zużywanie energii. Właśnie dlatego bieganie wysokogórskie wymaga rozluźnienia oraz większej elastyczności rąk. Dłonie należy trzymać luźno, a palce oddzielnie bez zaciskania w pięść. Z kolei stopy powinno się stawiać równolegle do ziemi, aby uniknąć przekręcenia kostek. Jeśli bieganie górskie odbywa się po nowej trasie, warto ocenić teren pod kątem obecności kamieni, wystających korzeni, błota lub innych przeszkód, które mogą stanowić zagrożenie.

Dobre obuwie i kontrola tempa

Bieganie w górach wymaga odpowiedniego obuwia sportowego. Musi ono zapewnić dobrą przyczepność do podłoża oraz wsparcie przy napotkanych nierównościach. Na stromych stokach należy dostosować tempo do trudności terenu, który czasem wymusza na biegaczu dodatkowe używanie rąk. W przypadku osób początkujących zaleca się im analityczne podejście do trasy. Oznacza to, że mając dostęp do mapy pokonywanego obszaru, biegi po górach warto zaplanować pod względem pokonywanych trudności terenowych, nachylenia i długości podjazdów i zbiegów. Takie działanie pomoże w przygotowaniu się na ewentualne zmiany tempa.

Technika zbiegowa i wspinaczkowa

Pokonywanie stromych wzniesień, często stanowiące część biegania górskiego, odbywa się poprzez skracanie kroku. Pozwala to na utrzymanie równowagi i zaoszczędzenie sił. Należy wykonywać jednocześnie krótkie i równomierne kroki. Z kolei podczas wspinaczki kluczowe jest wybieranie stabilnych miejsc do postawienia stóp. Na każdym etapie wędrówki powinno się utrzymywać równomierny oddech. Należy unikać też zbyt dużego nacisku na jedną nogę. Górskie bieganie zakłada równomierny wysiłek obu nóg, aby uniknąć przeciążeń.

Bieganie górskie z instruktorami

Regularne bieganie po górach pozwoli nabrać doświadczenia w pokonywaniu dystansu na wymagającym terenie. Dbając o poprawną technikę, można zwiększyć swoją wydolność, jak również poprawić wytrzymałość, osiągając dzięki temu lepsze wyniki. Zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani miłośnicy górskich wypraw mogą szlifować swoje umiejętności pod okiem instruktorów. Wędrówki z doświadczoną kadrą pozwalają na skuteczne i zarazem bezpieczne wprowadzanie wszystkich elementów składających się na technikę biegania po górach. Treningi z instruktorami, których często można spotkać m.in. w Tatrach, pozwalają na szybkie korygowanie błędów kursanta, czego efektem jest lepsza progresja treningowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *